Nový Zéland

Termín: 21.2.2020 - 7.3.2020
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 158 700 Kč

Původní maorští obyvatelé svoji zemi nazývají Aotearoa, což znamená Země dlouhého bílého oblaku. Vždy bývala, a je dodnes, magnetem cestovatelů z celého světa. Táhne je sem především pohádková příroda s řadou endemických druhů zvířat i rostlin. Nový Zéland se rozkládá na dvou velkých a několika menších ostrovech. Naše výprava se chystá na ony dva velké – Severní a Jižní. Nově jsme zařadili i jeden malý a několik „vymazlených chuťovek“ během cesty.

Chcete-li, přidejte se k nám. Bude to stát za to.

Pokud si chcete představit naši trasu na mapě a shlédnout orientačně navštívená místa, klikněte sem.

Doufáme, že po vašem návratu se mapa zaplní skvělými fotografiemi z cesty.

Vždy pro vás vybíráme co nejsnadnější a nejjednodušší spojení. Nově spojuje s Evropou ze dvou novozélandských měst renomovaná letecká společnost Emirates. Díky využití tohoto spojení zefektivníme přepravu během programu po Novém Zélandu a ušetříme tak čas.

Pátek 21.2.2020 Praha – Dubaj 15:30 – 00:20 +1
Sobota 22.2.2020      Dubaj – Auckland 02:00 – 05:35 +1
    (přílet v neděli 23.2. ráno)
Pátek 6.3.2020 Christchurch – Dubaj    18:45 – 05:15 +1
Sobota 7.3.2020 Dubaj  – Praha 08:55 – 12:40

Itinerář výpravy

Odlet odpoledním letem do Dubaje se společností Emirates a vyhlášeným strojem A380. Po 6 hodinách letu dorazíme do Dubaje, kde společně přestoupíme na další dálkový spoj.

1.noc – letadlo

Z Dubaje nás čeká dlouhá cesta. S jedním mezipřistáním (na Bali) poletíme více než 18 hodin až do Aucklandu.

2. noc – letadlo

Díky časovému posunu +10 hodin vystoupíme z letadla až v neděli ráno místního času. Čeká nás imigrační a celní procedury a pak se již společně vydáme přímo do hotelu, který jsme vybrali speciálně díky skvělému umístění přímo u vyhlídkové věže. Každý si tak bude moci svůj program sladit s aktuálním stavem a únavou po cestě. Kdo bude chtít odpočívat a vyspat se na pokoji, může se ke skupině připojit odpoledne. Víte, že i na Novém Zélandu je osada našich krajanů? Na její prozkoumání se vydáme těsně před polednem. Do Puhoi přijelo 83 osadníků z Chotěšova u Plzně v roce 1863. O osídlování vesnice se dozvíme množství informací v muzeu osídlování. V české hospodě si třeba i objednáme česky pivo. Poté se vrátíme zpět do Aucklandu, autobus nás ještě vezme na vyhlídkové místo, kde shlédneme panorama města a vrátíme se do hotelu. Zde se případně mohou přidat další účastníci a pěšky vyrazíme do Aucklandské galerie umění. Náš průvodce zde vypátral další českou stopu – nechte se překvapit.

3. noc – Auckland

Pro případné zájemce nabízíme příplatkem (je nutné objednat předem) večeři na otáčivé vyhlídkové věži, pod kterou budeme bydlet. Zároveň je v ceně tříchodové večeře i 45minutová návštěva vyhlídkové věže před či po večeři. Večeře trvá 2 hodiny. Nápoje se hradí na místě. Slov netřeba, podívejte se sami zde.

Po snídani se vydáme do Hobitína, aktuálně asi nejlákavější bývalé filmové expozice na Novém Zélandu. Hobbiton Movie Set sloužil jako kulisy pro filmaře při natáčení trilogie Hobit a Pán prstenů. Přivítají nás hobití domečky ve Středozemí, vyfotíme si Bilbův domek na kopci a přes kamenný most se dostaneme až do hospody U zeleného draka, kde vaří i několik místních piv. Hned vedle se naobědváme v přilehlé restauraci před další cestou.

Odpoledne nás čeká Rotorua – nejvyhledávanější turistický cíl na Severním ostrově. Oblast s horkými prameny, gejzíry a bahenními sopkami. Rotorua je i významným centrem maorské kultury. Na večeři se vydáme do maorské vesnice, kde shlédneme tradiční maorskou show plnou tance, zpěvu, ohňů a rituálů. Pečlivě jsme vybrali nejlepší místo pro seznámení se s tradicemi na Novém Zélandu  – podíváme se do Tamaki Maori village.

4.noc – Rotorua

Tento den nás čeká dlouhý přesun. Nejprve vyrazíme k asi 80 km vzdálenému jezeru Taupo, které má rozlohu 619 km2 a je největší na Zélandu. Vzniklo po sopečné erupci před 1 800 lety.

Dále přejedeme k národnímu parku Tongariro, který se nachází jižně od jezera Taupo. Historicky pvní národní park Nového Zélandu tvoří kulisy malebných sopek Mt. Ruapehu a Mt. Tongariro s krásnými Smaragdovými jezery. Kromě nich jsou v parku však i dvě z nejaktivnějších sopek na světě. Toto místo je jako jedno ze tří na Novém Zélandu, které jsou na listu seznamu památek UNESCO.

Projedeme se lávovým údolím a pak již budeme spěchat jižně do Wellingtonu. Pokud nám čas dovolí a stihneme do zavírací doby, podíváme se ve Wellingtonu do muzea Te Papa Tongarewa – národního muzea Nového Zélandu. Ve volném překladu jeho název znamená „studnice pokladů“. Najdeme tam svůj poklad i my?

Kdo by měl navečer ještě chuť, může se vydat historickou lanovkou na vyhlídku nebo se projít po malebném centru městečka.

5.noc – Wellington

Po snídani se vydáme na cestu – přesun na Jižní ostrov je výletem sám o sobě. Vychutnáme si plavbu trajektem na Jižní ostrov do Pictonu malebným zálivem Marlborough Sounds. Poté se přesuneme do Blenheimu, kde se ubytujeme.

Nový Zéland se pyšní několika vinařskými NEJ. Na 20 000 hektarech vinic najdeme NEJjižnější ale i NEJvýchodnější vinice na světě. Vinná réva se zde pěstuje již od roku 1819 a největší reputaci si vysloužil místní sauvignon blanc. Nejslavnějšími oblastmi jsou Marlborough, Central Otago a Hawks Bay. Na první z nich, která je zároveň největší na Novém Zélandu se 23 000 hektary, se tedy důkladněji zaměříme. Na jednom z nejslunnějších míst země ochutnáme místní vzorky na 3 vinicích. Víte, po kom tato oblast získala své jméno?

6.noc – Blenheim

Tento den budeme projíždět nádhernou novozélandskou přírodou na západním pobřeží. „Tahákem“ bude národní park Nelson Lakes, v jehož srdci jsou dvě velká ledovcová jezera – Rotoroa a Rotoiti. V jejich azurově modrých hladinách se za pěkného počasí zrcadlí okolní hory. Vstupní branou do parku je vesnička St.Arnaud na břehu jezera Rotoiti, kde se zastavíme. V místním informačním centru nechybí expozice o místní flóře a fauně a geologické historii oblasti.

Ubytování v 4* motelu na západním pobřeží v městečku Westport.

7.noc – Westport

Dále budeme pokračovatpřes národní park Paparoa s turisticky lákavými skalními formacemi u vesničky Punakaiky. „Palačinkové skály“ jsou tvořeny rovnoměrnými vrstvami vápence postupem času narušené erozí. Díky tomu tak vznikly lákavé skály nejen pro turisty, ale i pro ptáky, kterým vyhovují bujné pobřežní lesy. Další zastávkou bude menší městečko Hokitika s pozoruhodnými historickými budovami a vynikajícími řemeslnými dílnami. Toto městečko je považováno za nejhezčí na západním pobřeží.

K vrcholům výpravy bude patřit jistě i procházka s výhledem na ledovec Franz Josef, tekoucí z vrcholků Jižních Alp, kde se nachází nejvyšší hora Nového Zélandu Mt. Cook (3755 m). Třináctikilometrový ledovec je spolu s Foxovo ledovcem nejdelší na Zélandu. Nedaleko ledovce se ubytujeme v 4* motelu.

8.noc – ledovce

Po snídani pokračujeme putování po krásách Jižního ostrova. Pokud nestihneme předchozí den, zajedeme si po ránu k dalšímu přírodnímu unikátu, kterým je jezero Matheson. Fotografické úlovky jezera, na jehož hladině se zrcadlí okolní vrcholky Jižních Alp, patří k nejhezčím záběrům vůbec.

Dále cestou kolem Foxova ledovce, pyšnícího se jménem po ministerském předsedovi, přes deštné lesy s mokřady, přes městečka Haast, Wanaka a Arrowtown dojedeme do Queenstownu. Queenstown leží na břehu jezera Wakaipu s pohořím Remarkables v pozadí a je mimo jiné centrem adrenalinových sportů. Ubytujeme se v hotelu v centru města.

9.noc – Queenstown

Kdo si ráno přivstane, mohl by stihnout vyjet lanovkou Skyline na Bob´s Peak a shlédnout jezero a město „zvrchu“ (fakultativně – záleží na počasí. Lanovka jezdí od 9 hodin ráno, převýšení 450 m). Za jasného počasí je zde krásný výhled na město a jezero. Poté se celá skupina vydá na plavbu historickým parníkem po jezeře.

Po obědě se přesuneme do městečka Te Anau u stejnojmenného jezera, kde se ubytujeme. Městečko je vstupní branou do národního parku Fiordland a Milford Sound.

10.noc – Te Anau

Po snídani se vydáme k světoznámému fjordu, který láká návštěvníky z celého světa. Nenecháme si ujít nejfotogeničtější oblast Zélandu, 16 km dlouhý Milford Sound, ve kterém se zrcadlí Mitre Peak (1492 m). Již samotný příjezd skýtá nezapomenutelné zážitky – silnice vedoucí k fjordu je považována za nejkrásnější na světě. A co teprve plavba po fjordu s piknikovým obědem! Během ní můžeme obdivovat strmé útesy skal, vodopády, deštný prales i zástupce místní fauny a flóry.

Po návratu do přístavu se pak s autobusem přesuneme na jih ostrova, kde přespíme 2 noci v hotelu v Ivercargillu.

11.noc – Ivercargill

Většina turistů, kteří navštíví Nový Zéland, se chlubí tím, že projeli Severní i Jižní ostrov. My se však vydáme ještě na třetí největší ostrov – Stewartův. Ten nesmí chybět v itineráři žádného milovníka přírody. Je to také jediné místo na světě, kde žijí v přirozeném prostředí i ptáci kiwi. 85% ostrova je národním parkem a je zde pouze jedno město – Oban. Na ostrově je 245 km značených turistických tras, které se scházejí v hlavním městě.

Ještě divočejší je však příroda na přilehlém ostrůvku Ulva, kam se naše výprava vydá za pozorováním až 30 druhů ptáků v přírodní rezervaci. Během plavby je možné zahlédnout i delfíny, lachtany a tučňáky. Bude pro nás připraven i piknikový oběd.

Odpoledne návrat zpět na Jižní ostrov.

12.noc – Ivercargill

Po snídani se zastavíme v muzeu Starého Indiána, což jistě potěší nejen pány. Poté se přes divokou krajinu v Catlins a přírodním lesním parkem přesuneme do Dunedinu, což je druhé největší město Jižního ostrova. Město bylo založeno roku 1848 skotskými usedlíky, kteří mu dali jméno, který ve starém keltském jazyce znamená Edinburgh. Město zbohatlo po objevení zlata v okolí. Současné centrum tvoří osmihranné náměstí s příznačným názvem Octagon. První univerzita na Novém Zélandu zde byla založena v roce 1869. Z místních atrakcí stojí za návštěvu pivovar Speights nebo čokoládovna Cadbury. Přebytečných kalorií se pak můžeme lehce zbavit, pokud si vyběhneme nejstrmější ulici na světě – Baldwin Street.

Poté nás čeká ještě další cesta – můžeme zkusit štěstí a na poloostrově Otago pozorovat kolonie albatrosů královských nebo kormoránů bradavičnatých. Zastavíme se i u Moeraki Boulders, osamocených kamenů na pláži, které vznikly sopečnou činností.

13.noc  – Oamaru

Čeká nás poslední dlouhý přesun po Jižním ostrově. Přejezd autobusem z Oamaru přes jezero Tekapo do Christchurch, největšího město Jižního ostrova, kde žije 380 tisíc obyvatel a které bylo založeno jako canterburské koloniální sídliště. Většina domů byla postavena v 19. století v tehdy módním neogotickém slohu. Množství historických budov bylo poničeno během sérií zemětřesení v letech 2010 a 2011. Je zde postaveno mnoho kostelů – odtud snad pramení název města. Stejné jméno nesla i místní katedrála s věží měřící 63 metrů. Ta byla však zemětřesením tak zničena, že se musela strhnout. V loňském roce začaly její opravy. V botanické zahradě lze obdivovat sbírku novozélandských a exotických rostlin. Dalším lákadlem je růžová zahrada s 250 druhy růží.

14.noc – Christchurch

Poslední dopoledne si užije každý po svém. Díky podvečernímu letu bude dostatek času na nákupy, na prohlídku města, botanické zahrady a dalších atrakcí či jen na klidné posedávání v kavárnách a vychutnávání si posledního dne na ostrově. Společně po obědě odjedeme do Mezinárodního antarktického centra, kde si vyzkoušíme nefalšovanou antrarktickou bouřku, podíváme se na tučňáky či husky, projedeme se v polárním vozidle a užijeme si zábavy v 4D kině. Poté odjezd na letiště a odlet domů (s mezipřistáním v Sydney) do Dubaje a následně do Prahy.

15.noc – letadlo

Díky časovému posunu bude naše cesta opticky „kratší“. V Dubaji budeme mít asi 3,5 hodiny na přestup, což je optimální čas na protažení těla a přestupu na poslední, už „jen“ 6 hodinový let domů do Prahy. Tam přistaneme krátce po obědě a budeme mít do pondělka dostatečně času na zregenerování a navrácení se zpět do středoevropské reality.

Rozpočet zahrnuje

  • Letenka Praha – Auckland a Christchurch – Praha s přestupy ve třídě economy
  • Letištní taxy a poplatky
  • Odbavené zavazadlo
  • Doprava po Novém Zélandu místními privátními minibusy
  • 13× ubytování v hotelech a motelech 3– 4* kategorie se snídaní, dvojlůžkové pokoje či studia
  • Prohlídka v českém centru Puhoi (3.den)
  • Vstupné a oběd v Hobitíně (4.den)
  • Vstupné do parku Te Puia
  • Večerní kulturní show v Rotorua s večeří (4.den)
  • Trajekt Wellington – Picton
  • Ochutnávka vína ve 3 vinicích (6.den)
  • Plavba historickým parníkem v Queenstownu (10.den)
  • Milford Sound plavba s piknikovým obědem (11.den)
  • Trajekt na Stewart island a zpět (12.den)
  • 3hodinový výlet s místním průvodcem do ptačí rezervace na ostrůvku Ulva včetně piknikového oběda (12.den)
  • Vstupné do Mezinárodního antarktického centra v Christchurch (15.den)
  • Služby českého cestovatele a průvodce
  • Setkání před výpravou
  • Setkání po návratu z výpravy
  • Zákonné pojištění zájezdu ve znění zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje

  • Fakultativní aktivity (např. večeře po příletu na otáčivé věži)
  • Neuvedené vstupné
  • Další stravování neuvedené v rozpočtu výpravy
  • Útrata osobní povahy (minibary apod.)
  • Spropitné pro řidiče a místní průvodce během výletů
  • Cestovní pojištění – viz. kapitola Možno přikoupit
  • Pojištění storna zájezdu – viz. kapitola Možno přikoupit

Možno přikoupit

  • Jednolůžkový pokoj – 29 000 Kč
  • Večeře v otáčivé restauraci v Aucklandu (3.den) – 1 500 Kč/os.
  • Cestovní pojištění Sbaleno do Světa/ Za poznáním na 11–17 dní bez spoluúčasti – 1 110 Kč /dospělí
  • Cestovní pojištění Sbaleno do Světa/ Za poznáním na 11–17 dní bez spoluúčasti – 1 780 Kč /senior (nad 70 let)
  • Pojištění storna cesty POZOR NOVĚ OD DUBNA 2019 VE DVOU VARIANTÁCH – ZÁKLADNÍ A STORNO PLUS (spoluúčast 0–20%)  – podle varianty – doporučujeme přečíst odkaz: https://www.ervpojistovna.cz/…na-letak.pdf
  • Vzhledem k tomu, že cena zájezdu přesahuje pro dvojici více než 300 000 Kč (limit pro výpočet standardní sazby pojistného), bude pojištění storna pojišťovnou kalkulováno individuálně na základě vyplnění dotazníku. Je třeba při žádosti o kalkulaci uvést, zda budete mít zájem o levnější verzi či STORNO PLUS. Základní sazby u pojistného do 300 000 Kč jsou 2,5% a 5% z ceny zájezdu.
  • Příplatek za business letenky (zjistíme na vyžádání)

Cestovní doklady a další formality

V tuto chvíli není při vstupu do země vyžadováno žádné povinné očkování, pokud přiletíme z Evropy.

Držitelé platných cestovních pasů České republiky mohou cestovat na Nový Zéland bez víz na dobu maximálně 3 měsíců pobytu. V souvislosti s případy nevpuštění občanů ČR na území Nového Zélandu Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje na skutečnost, že existence bezvízové dohody není zárukou automatického povolení vstupu na Nový Zéland. Čeští občané cestující v rámci bezvízového styku jsou při vstupu do země podrobeni hraniční kontrole a musejí splňovat následující požadavky:

  • být v dobrém zdravotním stavu a být trestně bezúhonní,
  • mít cestovní pas platný ještě nejméně tři měsíce po dni odcestování z Nového Zélandu,
  • doložit, že mají k dispozici takové množství finančních prostředků, které jsou dostatečné k uhrazení nákladů spojených s pobytem (minimálně NZ$ 1.000,– na každý měsíc pobytu na Novém Zélandu). Za patřičný doklad se považuje jedna z následujících forem: hotovost, cestovní šeky, kreditní karta s výpisem z bankovního účtu nebo potvrzení o převodu peněz do některé novozélandské ban­ky,
  • předložit zaplacenou zpáteční letenku nebo letenku do země, do které jsou oprávněni vstoupit,
  • cestovat za účelem turismu nebo krátkodobého studia, tzn. že účelem pobytu je rekreace, návštěva přátel či rodiny nebo studium (kurz v délce maximálně tří měsíců).

Další informace

  • Předpokládaný počet účastníků akce: 10 – 16 osob. Na výpravu se vydáme, pokud nás bude alespoň 10.
  • Potvrzení realizace akce obdržíte nejpozději do 10.11.2019
  • Jakékoliv dotazy k výpravě můžete směřovat na organizátora Axamit Travel – Radka Svobodová – radka.svobodova@axamittravel.cz