Kanadou s Vítem Sojkou 2019

Termín: 5.9.2019 - 19.9.2019
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 137 000 Kč

Ti z vás, kdo Vítka Sojku znají již z předešlých výprav, jistě vědí, že žil nějaký čas v Kanadě. Je to země hodně odlišná od středoamerických destinací, kam nás Vítek doprovází nejčastěji. Přesto je cestovatelsky natolik atraktivní, že jsme ji museli též zařadit do cílů výprav. Zvláště když Kanadu vyhlásil časopis Forbes jako nejlepší destinaci pro cestování a Lonely Planet taktéž řadí Kanadu mezi TOP 10 destinací pro rok 2017.

Rozlohou druhá největší země světa nabízí pestrou škálu zážitků. Od velkoměst s mrakodrapy po naprostou divočinu, od pánví a zemědělských oblastí v prériích po tundru a arktické oblasti. Co vybrat?

Pokud nemůžeme strávit v Kanadě alespoň dva měsíce, je volba jasná. Vzhledem k poměrně rozumnému leteckému spojení přeletíme přímo do provincie Alberta, kde začneme naše putování po zemi. Postupně se přes hory, doly, lesy budeme seznamovat s Britskou Kolumbií, kde si na své přijdou i milovníci divoké přírody a hor. Z Calgary naše putování přes národní parky bude vrcholit na Vancouver Islandu a ve Vancouveru, třetím největším městě Kanady. Čeká nás spousta dobrodružství, ale především úchvatné přírody a třeba i koupání v jezerech či oceánu. K vrcholům cesty bude pro milovníky přírody určitě patřit možnost strávit 2 noci v resortu v kanadské divočině, odkud si uděláme výlet hydroplánem do liduprázdné krajiny.

Detaily letového itineráře budou upřesněny v průběhu října 2018. Pravděpodobně se bude jednat o let s KLM přes Amsterdam přímo do Calgary a zpět z Vancouveru.

5.9.2019 Praha – Amsterdam 08:50–10:25

5.9.2019 Amsterdam – Calgary 12:25 – 13:25

18.9.2019 Van­couver – Amsterdam 17:45 – 12:10+1

19.9.2019 Amster­dam – Praha 16:20 – 17:45

Itinerář výpravy

Odlet z Prahy přes některý z letištních hubů do Kanady – Calgary.

Calgary je město ležící v prérijní provincii Alberta, přesto však během přesunu do nedalekého Banffu uvidíme, že Skalisté hory jsou „za rohem“.

Na území parku leží městečko Banff, jež je považováno za turistické centrum oblasti. Po příjezdu do Banffu si projdeme městečko, uděláme si výlet k vodopádům. Kdo bude chtít, může si vyzkoušet velmi jednoduchý rafting. Kdo bude chtít vodu teplejší, může se prohřát ve venkovním termálním bazénu. A kdo bude mít touhu zůstat na suchu, může navštívit indiánské muzeum anebo jít nakupovat suvenýry.

1. noc – Banff

Svoje seznamování se Skalistými horami začneme v národním parku Jasper – největším národním parku této oblasti. Jezera, vodopády, hory, ale i ledovce a horké prameny – tím vším se můžeme v Jasperu pokochat. Pokud nás třeba při tom nevyruší medvěd…Ano, park je také domovem pro mnoho divokých zvířat jako je medvěd grizzly, medvěd baribal, los, sob, kamzík bělák nebo bobr, což jistě zjistíme při ubytování v parku. Po cestě se zastavíme u jezera Bow Lake, Peyto lake a prohlédneme si i kaskády u Waterfowl lake. Pro případné zájemce (není v ceně výpravy), je možná adrenalinová jízda po ledovci, případně procházka po visutém mostě (cena cca 1 100 Kč/os.). Spaní pak pod horou Wilson v Saskatchewan Crossing, kde již v 19.století obchodníci překonávali řeku North Saskatchewan při cestě do Britské Kolumbie. Ubytování v jednodušším 3* motelu, kde ale je velká šance, že ráno budeme vidět v okolí medvědy.

2. noc – Saskatchewan Crossing

Po snídani a možné „medvědí show" u motelu se vypravíme zpět na jih. Nejstarší národní kanadský park Banff pro nás připravil ještě nejedno překvapení. Jedním z nejhezčích míst v oblasti je bezesporu Lake Louise – po městě Banff druhý nejčastější cíl turistů. Krom něj si naplánujeme polodenní procházku kolem dalšího z ledovcových jezer – Moraine lake, které leží nedaleko v nadmořské výšce 1885 m n.m.. Poté již pojedeme směrem do Kelowny, kde se po cestě ubytujeme v některém z kanadských městeček po trase. Načerpání sil před další cestou.

3. noc – Golden

Po snídani se vydáme na delší přejezd do cca 400 km vzdálené Kelowny. Po cestě zastávky na focení u vodopádů, v cedrovém pralese apod.

Kelowna leží na břehu jezera Okanagan v údolí Okanagan Valley. Název města je odvozen od indiánského pojmenování samice medvěda grizzly. Se svoji scenérií, suchým a mírným podnebím je Kelowna jedním z nejrychleji se rozvíjejících míst v Severní Americe. Pro svoje mírné klima a vinice v okolí bývá občas Kelowna porovnávaná s Kalifornii.

Pokud přijedeme dříve, možná stihneme ještě ochutnávku vína v některém z vinařství. Odpoledne/navečer příjezd do Kelowny, ubytování.

4.noc – Kelowna

Kelowny vyrazíme po ránu scénickou krajinou do zhruba 300 km vzdáleného „kovbojského“ městečka na řece Fraser s originálním názvem Lillooet. Vzhledem k tomu, že se toto místo nachází u křížení hlubokých kaňonů Coast Mountains, má velmi teplé a suché podnebí. Často figuruje v teplotních tabulkách jako jedno z nejteplejších míst Kanady, kde se v létě dá naměřit i 44 stupňů Celsia. V místních farmách se pěstuje ovoce a zelenina. Povíme si i něco o historii, neboť je to jedno z mála míst, kde najdeme původní obyvatele tvořící více jak polovinu místní populace. Další slavnou historickou etapou zde byla zlatá horečka.

Poté již přejedeme do divočiny, kde na nás čeká ubytování v nitru přírody – v Tyax Wilderness resortu. Nádherné místo na břehu jezera, kde si vychutnáme na 2 noci tu pravou kanadskou divočinu a trochu si odpočineme.

5. noc – Tyax Wilderness Resort&Spa

Tento den se vydáme na výlet hydroplánem do divočiny.

Let hydroplánem slibuje nepřekonatelné zážitky – samotný let nám dá alespoň rámcovou představu, jak vypadá kanadská divočina z výšky. Nekonečné lesy, hory, jezera, ledovce, nespoutaná příroda. Vrcholným zážitkem je přistání hydroplánu na jezeře. Nabídka výletů se každý rok liší. Loni jsme se vydali nad ledovec Bridge Glacier a nechali se vysadit na jeho úpatí, kde jsme strávili úžasné chvíle focením ledovcových útvarů, jezera a neskutečné přírodní scenérie.

Kdo se nebude cítit na letecké dobrodružství, v resortu si může objednat z několika možných aktivit: krom procházek po okolí kolem jezera Tyaughton či do hor se nabízí například jízda na koni, pro sportovní nadšence je v okolí řada značených single treků pro horská kola, zdarma lze zapůjčit kajaky, kanoe či paddle boardy. Za poplatek lze navštívit spa či relaxovat ve venkovní vířivce.

6.noc – Tyax Wilderness Resort&Spa

Po snídani se přesuneme jižním směrem do 200 km vzdáleného dějiště zimních olympijských her roku 2010 – do Whistleru.

Pojedeme po scénické silnici, uděláme si několik zastávek na focení okolní přírody i na kratší procházky. Whistler leží „pouhých“ 652 m n.m., okolní hory však dosahují až 2 000 metrů nadmořské výšky. Střed města je urbanisticky velmi zajímavý – získal několik architektonických ocenění za design. Pokud nám tedy počasí bude přát, město si prohlédneme i z výšky – ideální je k výletu 4,4 km dlouhá lanovka, která vede z Whistleru na Blackcomb mountain a nabízí panoramatický pohled na celou oblast.

7. noc – Whistler

Ostrov Vancouver je nádherným místem, které rozhodně nemůžeme vynechat. Upoutá nejen krásnou přírodou, ale i bohatou historií. Byl obydlen již dlouho před příchodem Evropanů na konci 18tého století, původní obyvatelé zde žijí již po tisíce let.

Po snídani tedy z Whistleru odjedeme na západ do zálivu Horseshoe Bay, kde se nalodíme na trajekt, který nás odveze na Vancouver island do přístavu ve městě Nanaimo. Centrem ostrova je hlavní město Britské Kolumbie – Victoria. Má překvapivě z celé Kanady nejmírnější klima, takže zde můžeme obdivovat celoročně kvetoucí zahrady a dokonce se zde v posledních letech na některých místech daří i citrusům a olivovníkům! Krom jiného je i nejstarším městem severní oblasti Pacifiku se spoustou atrakcí k vidění a návštěvě – najdete zde hrady, galerie, muzea, ale i parky a botanické zahrady. V roce 2015 byla Victoria dokonce zvolena světovým městem zahrad.

Zde se ubytujeme a dle času si případně uděláme výlet.

8.noc – Victoria

Po snídani v hotelu si uděléme výlet dle počasí a nálady. Případní zájemci se mohou vydat na výletní plavbu za kosatkami (není v ceně výpravy – orientační cena 1 700 Kč/os.). Dále se nabízí překrásná pláž China beach, vynechat nemůžeme ani návštěvu velikánů – jedlí douglasek až 800 let starých a dosahujících výšek až 75m v Cathedral Grove. V parku najdeme i ohromné cedry.

9. noc – Victoria

Dle počasí pokračování prohlídky ostrova. Dopoledne můžeme strávit prohlídkou města s malebným přístavem a pobřežními barevnými domky. Odpoledne si uděláme výlet, který uspokojí zejména milovníky zahrad, květi a okrasných dřevin. The Butchart garden představují to nejkrásnější, co v tu dobu mohou zahrady nabídnout. Růžová fontána, japonská či italská zahrada, skleník či návštěva tea housu, to vše je připraveno pro odpočinkové odpoledne.

POZN. Program může být upraven dle aktuálního počasí a domluvy celé skupiny.

10. noc – Victoria

Poslední rozloučení s Victorií a pak již pojedeme na trajekt, který nás za necelé dvě hodiny převeze do Vancouvru. Zde se ubytujeme v nejcentrálnější části města – Vancouver Downtown. I když ubytování v této části města patří k nejdražším v Kanadě, cenu nám kompenzuje úžasná poloha. V pěší vzdálenosti budeme mít hlavní atrakce, nákupní centra, bary a restaurace. Každý si tak přijde na své.

A pokud by se někomu zastesklo po přírodě, nedaleko má nádherný Stanley Park (i s akváriem), kam si může kdykoliv vyrazit.

11.noc – Vancouver

Po ránu se vydáme s průvodcem objevovat pulzující město. Prohlídka bude uzpůsobena dle aktuálního počasí. Začneme v čtvrti Gastown, údajně nejstarší části města. Další atrakcí Vancouveru je Stanley Park, který se nachází na ploše 400 hektarů. Uvidíme zde majestátní cedry, jedlovce či jedle. Chybět nemůže ani závěsný most Capilano, největší atrakce města, který se houpe ve výšce 70 m nad úzkým kaňonem. Odvážní z nás se vydají na most, ostatní mohou prohlížet Park totemů nebo se dozvědět o historii místa v kulturním centru, které představuje první obyvatele Kia'palano.

12.noc – Vancouver

Pokud nám čas a počasí dovolí, vyjedeme lanovkou na vyhlídku nad město na Grouse Mountain, odkud jsou krásné výhledy na celou zátoku a město. Během prohlídky Vancouvru nelze vynechat ani Granville island. Granville Island představuje urbanistickou oázu ve středu města. Kde jinde najdeme plechové továrny, které byly přestavěny na veřejný trh, umělecké školy, obchody, restaurace, galerie? Zde si můžeme prohlédnout řadu uměleckých galerií a dílen.

13. noc – Vancouver

Dopoledne si pomalu sbalíme a začneme se loučit s pulzujícím městem i kanadskou atmosférou. Dle možnosti se můžeme věnovat nezbytným nákupům před cestou anebo si prohlédnout něco z atrakcí, které jsme nestihli předchozí dny. Po obědě transfer na letiště a odlet s přestupem do Prahy.

Přílet dle letového řádu do Prahy.

Rozpočet zahrnuje

  • Letenka Praha – Calgary včetně let.tax a vystavovacího poplatku ve třídě economy a odbaveného zavazadla
  • Letenku Vancouver – Praha včetně let.tax a vystavovacího poplatku ve třídě economy a odbaveného zavazadla
  • 11 x ubytování ve 2lůžkovém pokoji, hotely 3–4*
  • 2 x ubytování v resortu Tyax Wilderness Resort&Spa
  • 3 x snídaně v hotelu (Tyax a Saskatchewan Crossing)
  • Místní daně a poplatky za ubytování
  • Transfery během programu v minivanu (7 osob/minivan) – obsazenost max 5 osob plus průvodce nebo řidič
  • Výlet hydroplánem z Tyax resortu do hor či k ledovci
  • Lanovka ve Whistleru
  • Lanovka ve Vancouvru
  • Vstupné do Butchart Garden
  • Vstupné do národních parků
  • Trajekty na/z Vancouver island
  • Setkání před odletem
  • Setkání po návratu
  • Služby odborného českého průvodce (Vítek Sojka)
  • Pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje

  • Další stravování – tedy snídaně, obědy a večeře krom uvedených snídaní (u většiny hotelů je restaurace provozována nezávisle na hotelu a není možné zahrnout předem do ceny ubytování. V některých místech klienti dle naší zkušenosti preferovali snídani mimo hotel, proto necháme na zvážení každého. Průvodce bude nápomocen s výběrem restaurace).
  • Fakultativní výlety a aktivity nezahrnuté v programu
  • Nápoje
  • Spropitné průvodci
  • Útrata osobní povahy (minibary apod.)
  • Vstupní povolení eTA do Kanady (povinné – lze na webu – cena 7 CAD)
  • Cestovní pojištění
  • Pojištění storna zájezdu

Možno přikoupit

  • Příplatek za jednolůžkový pokoj – 33 000 Kč
  • Příplatek za sedadla comfort (10 cm více pro nohy, větší možnost sklopit sedačku) na dálkových letech u KLM  – 6 600 Kč
  • Provedení seatingu dle požadavku cestujícího na standardních sedadlech – 1500 Kč
  • Vyřízení vstupního povolení eTA do Kanady přes CK  – 600 Kč
  • Cestovní pojištění Sbaleno do Světa/ Na Maximum na 11–17 dní bez spoluúčasti – 2 980 Kč /dospělí
  • Cestovní pojištění Sbaleno do Světa/ Na Maximum na 11–17 dní bez spoluúčasti – 4 770 Kč /senior (nad 70 let)
  • Pojištění storna cesty (spoluúčast 20%)  – dle varianty: s cestovním pojištěním – 3% z ceny zájezdu, 4% z ceny zájezdu bez cestovního pojištění
  • Aktuální příplatek za business letenky (zjistíme na vyžádání)

Cestovní doklady a další formality

S účinností od 14. listopadu 2013 občané České republiky nepotřebují pro krátkodobý pobyt v Kanadě (do 6 měsíců) a průjezd kanadským územím víza. V zájmu zvýšení bezpečnosti zavedla Kanada systém elektronického povolování cest „eTA Electronic Travel Authorization – eTA“ obdobný systému ESTA používanému v USA. Úkolem systému je prověření těch cestujících v letecké dopravě, kteří přijíždějí do Kanady (včetně tranzitu) v rámci bezvízového styku. Žádost o povolení cesty je podávána prostřednictvím webových stránek Citizen and Immigration Canada: http://www.canada.ca/eTA . Povolení eTA je pro bezvízové cestující v letecké dopravě od 10. 11. 2016 povinné, nesplnění této povinnosti bude mít za následek nevpuštění cestujícího na palubu letadla směřujícího do Kanady.

Pokud měníte své příjmení, zvažte s ohledem na termín plánované cesty, na který cestovní doklad vycestujete a podle toho zadávejte jméno pro vaši letenku. Jméno není později možné změnit.

Mezi ČR a Kanadou neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče a proto by důležitou součástí cest do Kanady mělo být včas uzavřené zdravotní pojištění na celou dobu pobytu. Náklady na lékařské ošetření v Kanadě jsou v porovnání s ČR velmi vysoké. Úroveň péče však v některých aspektech – jako např. dlouhé čekací lhůty v nemocnicích, nemožnost poskytnutí potřebné péče bez uzavření zdravotního pojištění – neodpovídá evropskému standardu.

Další informace

Předpokládaný počet účastníků akce: 8 – 10 osob. Na výpravu se vydáme, pokud nás bude alespoň 8.

Mapu s vyznačenými hotely, kde budeme přespávat, najdtete zde: https://www.mapotic.com/…da-zari-2019

Jakékoliv dotazy k výpravě můžete směřovat na organizátora Axamit Travel – Radka Svobodová – radka.svobodova@axamittravel.cz