Austrálie s Petrem Čermákem

Termín: 20.3.2025 - 31.3.2025
Počet volných míst: 15
Rozpočet: bude upřesněn

Naprosto neprávem opomíjený kus Austrálie nabízí to nejlepší (a navíc nejbližší) z nejmenšího kontinentu!

Prožijte blízká setkání australského druhu s hravými delfíny, ospalými koalami, ikonickými klokany, majestátními pelikány, duhovými papoušky, černými labutěmi, obřími rejnoky, rozpustilými ještěry, přátelskými velrybími žraloky i roztomilými mořskými želvami. Nahlédněte do drsného australského outbacku, vydejte se za nejstaršími stopami života na Zemi, ochutnejte lahodné víno na pobřeží Indického oceánu, dotkněte se zdejšího zlatého bohatství a nabijte se nekonečnu energií australského slunce.

Seznámíte se s unikátními australskými silničními vlaky a svezete se vlakem i po kolejích, neboť průvodcem je nadšený železniční světoběžník Petr Čermák, který projel ve vagonech velký kus světa včetně Austrálie.

Termín: s ohledem na zvířecí sezony výpravu plánujeme na března 2025. Konkrétní termín a cena bude upřesněna v roce 2024. Vzhledem k charakteru výpravy a odlehlosti některých míst bude výprava organizovaná za pomoci pronajatých vozidel, které si budete sami řídit.

POZOR PROSÍM: vezměte na vědomí, že zvířata u australského pobřeží jsou skutečně divoká a tudíž nelze předem garantovat setkání s nimi, a to ani v případě zaplacených lodních výletů. Nicméně termín zájezdu je přizpůsoben migraci vybraných druhů a organizátoři lodních safari, jejichž služeb využíváme, dělají pro úspěšnost maximum – včetně nasazení hlídkových letadel. Také upozorňujeme na nestálost počasí a silné větry, které v tomto regionu často udeří a trvají i několik dní. Větru (a dešti) stále neporučíme:)

Itinerář výpravy

Sraz na letišti v Praze a odlet s přestupem do Perthu.

Přílet do Perthu, metropole Západní Austrálie. Večerní aklimatizace na příjemné podnebí končícího australského léta.

1.noc – Perth

Nejodlehlejší výspa západní civilizace, tak bývá nazývána západoaustralská metropole Perth. Není divu, odevšad je to sem zatraceně daleko. V dnešním přeturistovaném světě z toho plynou značné výhody: nemusíme se tu děsit davů návštěvníků, ať už při prohlídce slavné místní mincovny s největší zlatou mincí světa z Guinnessovy knihy rekordů nebo perlové manufaktury či velkolepého Kings Parku s černými labutěmi a barevnými papoušky. Navštívíme též pobřežní Fremantle, kam se vydáme za exkluzivní „hloubkovou“ prohlídkou ponorky z éry studené války.

2.noc – Perth

Z Perthu povede naše cesta nejprve na jihovýchod. Vydáme se k jižnímu pobřeží Západní Austrálie za mnoha přírodními divy. Nejprve se zastavíme v národním parku Porongurup, jehož pýchou jsou žulové viklany a velkolepý vyhlídkový panoramatický chodník na vrcholu jednoho z monolitů.

V pobřežním národním parku Torndirrup si posléze vyjdeme na dobrodružnou vyhlídkovou terasu nad rozbouřeným oceánem a prohlédneme si přírodní skalní most. Budeme ve zbytku dne hledat nějakou dobře ukrytou divokou pláž nebo raději vinařství s koštem?

3.noc – Denmark nebo Albany

Ráno pojedeme za obřími australskými stromy: nejprve se projdeme korunami mnohasetletých eukalyptů nedaleko Denmarku, poté se podle počasí pokusíme vystoupit do koruny některého ze staletých dřevěných velikánů v okolí Pembertonu, které v minulosti sloužily jako požární hlásky.

Navštívíme vinařský kraj Margaret River. Budeme mít cestou štěstí na setkání s divokými rejnoky přímo u pláže v zátoce Hamelin?

4.noc – Busselton

Ráno se vydáme na obhlídku Busseltonu, kde se nachází nejdelší dřevěné molo jižní polokoule: zasahuje takřka 2 km do moře a jezdí po něm moderní solární vláček. Odvážlivci mohou zkusit sestoupit na konečné stanici dokonce pod hladinu Indického oceánu.

národním parku Yanchep se po poledni vydáme na krátkou exkurzi za lenivými koalami. V Lancelinu si kurážnější cestovatelé mohou vyzkoušet sjíždění písečných dun na prkně, které se dá přímo na místě půjčit. A nakonec dojedeme do národního parku Nambung, kde uvidíme „měsíční krajinu“ posetou stovkami ostrých kamenných jehel – nikde na světě není k vidění nic podobně ohromujícího. Zvlášť když přímo mezi těmi skalními útvary lze projíždět, a tak si je osaháme pěkně zblízka. Dopřeje nám počasí pohled na čarokrásný západ slunce či dokonce na magický úplněk?

5. noc – Noc Cervantes nebo Jurien Bay

Popojedeme další stovky kilometrů na sever, což v Austrálii paradoxně znamená za větším teplem. Cestou se zastavíme v noblesním pobřežním městě Geraldtonu, vyhlášeném široko daleko nejlepšími mořskými dobrotami.

Poté zavítáme mezi okouzlující skalní krásy národního parku Kalbarri. Rozhlédneme se po rudé australské divočině z impozantního skalního okna, budeme obdivovat západoaustralský „Grand Canyon“ v hloubi pod oknem a všudypřítomnou divočinu outbacku. Dovolí nám počasí podniknout i pěší vycházku?

6.noc – Kalbarri

Ráno v Kalbarri obvykle začíná veřejným krmením divokých pelikánů na pobřežní promenádě – budeme mít štěstí na populární místní atrakci?

Poté pojedeme na sever do národního parku Francois Perron s obědovou zastávkou v typickém australském motelu – prohlédneme si, co obnáší život na takovém „Vystrkově“ zvaném Overlander Roadhouse.

Zastavíme se u kořenů života: navštívíme tzv. stromatolity, až 3 miliardy let staré organismy v moři, které kdysi začaly plnit atmosféru Země kyslíkem. Odpoledne dojedeme do pohádkově půvabné Žraločí zátoky. Její hladina bývá tak neuvěřitelně klidná, že zdejší lodní výlety za delfíny, dugongy, želvami a žraloky poskytují záruku proti mořské nemoci! .

7.noc – Monkey Mia

Probuzení v západoaustralské Žraločí zátoce bývá bez nadsázky magické: podél moře se zde procházejí obří ptáci emu a k pláži v letovisku Monkey Mia zrána rádi připlouvají divocí delfíni, aby si pochutnali na rybách servírovaných místními rangery pod dohledem turistů. S trochou štěstí smíte podat delfínovi čerstvou rybí dobrotu dokonce i vy – tedy pokud mořští savci skutečně navštíví i nás. Zájemci poté mohou (individuálně za příplatek) vyplout s místním kapitánem na moře, společně se vydáme na průzkum unikátní mušlové pláže. Ta nabízí nenapodobitelný relax, jaký se dá zažít opravdu jen na západě Austrálie. Mušlí je tady všude tolik, že se z nich dokonce stavěly i domy.

Dáme si večeři a ledově vychlazené australské pivo v hospodě z mušlí?

8.noc – Monkey Mia

Dopoledne budeme mít ještě poslední šanci na dostaveníčko s divokými delfíny u pláže ve Žraločí zátoce, poté přejedeme opuštěnou krajinou s vyschlými řekami do „kosmického srdce“ Austrálie. Velkolepé vesmírné muzeum ve městě Carnarvon přibližuje nepominutelnou, avšak prakticky neznámou roli Austrálie v dobývání Měsíce. V expozici lze zažít dokonce i autentické pocity astronautů z misí Apollo.

Odpoledne se vydáme za město k divokým mořským gejzírům Quobba, které mohou za přílivu stříkat až do dvacetimetrové výšky, a poblíž se zastavíme v malé tyrkysové laguně na šnorchlování.

9.noc – Carnarvon

Před další dlouhou cestou ještě víc na sever Západní Austrálie se důkladně zásobíme vodou, ostatně i speciální dopravní značka u silnice v Carnarvonu varuje, že příští stovky kilometrů hrozí velké sucho.

Překročíme obratník Kozoroha, čímž se dostaneme do tropů. V maličkém letovisku Coral Bay poprvé nahlédneme do unikátního podmořského světa velkolepého západoaustralského útesu Ningaloo, chráněného organizací UNESCO. Čeká nás první tropický večer pod souhvězdím Jižního kříže.

10.noc – Coral Bay nebo Exmouth

Vyplujeme na moře do utajeného korálového ráje útesu Ningaloo, který je daleko živější a barevnější než přeceňovaný Velký bariérový útes na severovýchodě Austrálie. Velikým plusem Ningaloo je, že stále zůstává takřka nedotčen masovým turismem. Dopřeje nám zdejší vodní divočina plavání s kolosálním přátelským velrybím žralokem (strach stranou, živí se výhradně planktonem), s elegantními rejnoky manta i s roztomilými mořskými želvami? Kdo by snad nechtěl vyplout na moře za zážitky, které jsou zde z kategorie „Jedinkrát v životě“, může si vychutnat nerušený plážový relax v jednom z nejkrásnějších koutů celé Austrálie.

Na video z plavání se žralokem se můžete podívat zdehttps://youtu.be/CYyxfSZ5BAU

11.noc – Coral Bay

V oblasti národního parku Cape Range budeme mít čas na nádherný plážový den, pro aktivnější cestovatele se zde nabízí možnost pěšího objevování pobřežní divočiny se stády divokých klokanů. V lokalitě Sandy Bay můžeme navštívit australské ještěry a také želví centrum. S trochou štěstí možná spatříme za soumraku i nezapomenutelný úprk čerstvě vylíhnutých želviček do oceánu z místní pláže, na kterou se v dospělosti vrací jediná přeživší z každé stovky vylíhnutých naklást další vejce. Nebo si objednáme vyhlídkový let nad pobřežními útesy?

Loučení s tropickou Západní Austrálií.

12.noc – Exmouth

Vydáme se na nejbližší letiště Learmonth a přes Perth odletíme zpět do Evropy.

Návrat do Prahy.