Irsko a Aranské ostrovy s Janou Fischerovou

Termín: 27.8.2021 - 3.9.2021
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 69 900 Kč

Ať se povídá o skřítcích a vílách žijících skrytě mezi lidmi, o zlatých časech raného středověku, kdy bylo Irsko vyhlášenou zemí světců a učenců, nebo o temných kapitolách národní historie z dob britské nadvlády, tyto příběhy vždy zaujmou svou lidskostí a jedinečným kouzlem. Smutek a žal se v nich střídá s odbojným humorem a nadsázkou. V dobách, kdy bylo potlačováno irské písemnictví, získala na významu orální kultura – a takto tradované příběhy a legendy se později promítly i do moderní irské literatury (za kterou již čtyři spisovatelé získali Nobelovu cenu). Svůj vypravěčský dar (the gift of the gab) Irové uplatňují i v každodenním životě, a to zejména v prostředí útulných hospod, kde často zaznívají krásné balady z irské minulosti a kde se lidé setkávají, aby si u sklenice černého piva vyměnili příběhy a příhody, třeba i s nově příchozím návštěvníkem. Přestože je jejich historie plná bolesti a zklamání (nebo možná právě proto), Irové jsou vřelí, přátelští a nesmírně pohostinní. Příběh jejich ostrova je vepsán i do krajiny samotné.

Zelený ostrov je zemí paradoxů. Vždyť ještě nedávno nejlidnatější země Evropy je dnes ostrovem liduprázdných horizontů. A její obyvatelé schovávají za vysmátým srdcem zraněnou keltskou duši tíhnoucí k melancholii. Ta je všudypřítomná i v textech nádherných lidových písní zpívaných při sklence černého piva Guinness v útulných irských hospůdkách.

Inspirativní Irsko okouzlilo nejednu slavnou osobnost. Některé se zde narodily a jiné jen tvořily. Patřil mezi ně i Oscar Wilde, Samuel Beckett, James Joyce, George Bernard Shaw nebo Bram Stoker. „Krajina touhy srdce“. Tak pojmenoval Irsko nositel Nobelovy ceny za literaturu William Butler Yeats.

V případě realizace je potřeba počítat s předložením PCR testu ne staršího 72 hodin při odletu nebo potvrzením o dokončené vakcinaci či prodělaném covidu. Podmínky se upravují na úrovni EU a budu upřesněny před spuštěním letní sezony. O ostatních opatřeních vás budeme průběžně informovat s blížícím se datem odletu.

MZV/Aktuální podmínky pro cestování do Irska naleznete zde

MZV/Pravidla podle barev

Itinerář výpravy

Skupina se sejde odpoledne na letišti v Praze. Odlet do Dublinu v 19:10

20:35 přílet do Dublinu a transfer na hotel. Na letišti se setkáme s naší průvodkyní Janou Fischerovou a vydáme se do našeho hotelu v Sutton. Kdysi farmářská vesnice na jižní straně výběžku Howth Head je dnes rušným pobřežním předměstím Dublinu. Město je obklopeno oblíbenými plážemi včetně pláže Burrow. Sutton je skvělou turistickou základnou díky vynikajícímu dopravnímu spojení s městem Dublin a pobřežními částmi Fingalu prostřednictvím DART (městské železniční dopravy).

1. noc v hotelu Marine Hotel Sutton 3* Odkaz na web hotelu

Hotel se nachází 5 minut chůze od pláže a nabízí pokoje s výhledem na dublinský záliv. Za 5 minut se pěšky dostanete k Sutton DART Station. Tato dráha nabízí spojení s Dublinem během 10 minut.

Hostům je kdispozici vnitřní bazén, sauna a zdarma wi-fi ve všech prostech. Hotelová restaurace nabízí speciality italské kuchyně a Schooner’s Bar nabízí lehké občerstvení během celého dne.

Dnes vyzkoušíme první irskou snídani z mnoha. Tato snídaně většinou obsahuje klobásu, slaninu, smažená vajíčka, krvavé jelítko (black pudding) nebo jitrničku (white pudding) a někdy smažená rajčata či houby. K tomu se přikusuje tmavý tradiční chléb (soda bread). Zapíjí se samozřejmě čajem, ale ani milovníci ranní kávy nepřijdou zkrátka. S plným žaludkem se vydáme směrem na jih po pobřeží Irského moře přes krásné Wicklow, kterému se take říká “zelená zahrada Irska” až do Wexfordu. Po cestě navštívíme maják na poloostrově Hook, který je jedním z nejstarších funkčních majáků na světě a dopřejeme si vyhlídku na majestátní útesy a moře z jeho balkonu. Prohlédneme si I zříceniny cisterciánského kláštera Tintern Abbey, který byl založen už v roce 1200 n.l. Na oběd se zastavíme v některé z místních hospůdek na pobřeží.

V odpoledních hodinách přijedeme do městečka Waterford a projdeme si jeho středověký přístav, který byl založený samotnými Vikingy. Navečer se ubytujeme v Tower Hotel Waterford, který se nachází v centru městečka. V tomto stylovém hotelu nás čeká I společná večeře. Hotel spolupracuje s řadou vynikajících místních dodavatelů a výrobců, aby zajistil, že jejich kuchyňský tým pracuje s výjimečnými produkty a připravuje lahodná menu se zaměřením na sezónní, čerstvé a místní.

2. noc v hotelu Tower Hotel Waterford 4* Odkaz na web hotelu

Se nachází v srdci Waterford City, s nádherným výhledem na řeku Suir. Poloha přímo naproti Reginaldově věži na promenádě, 100 metrů od House of Waterford Crystal a Waterford Museum of Treasures je ideální volbou pro návštěvníky. Hotel je také jen pár kroků od nesčetných obchodů a dalších místních zajímavostí.

Hotel nabízí 2 restaurace, bar u řeky a 20 metrů dlouhý bazén. Může se pochlubit také saunou, vířivkou a parní lázní.

Po snídani se vydáme na prohlídku Waterfordských skláren, kde se vyrábí světoznámý křišťál, k jehoz slávě po 2. sv. válce významnou měrou přispěli i čestí skláři (!) Budeme mít i čas prohlédnout si město. Ještě v dopoledních hodinách se pak vydáme do přístavního městečka Cobh neboli Queenstown, které bylo v roce 1912 poslední zastávkou Titaniku, před vyplutím na Atlantik. Cobh take vypráví smutný příběh Velkého hladomoru, který ze země v 19. stoleti vyhnal miliony lidí. Dnes prakticky neexistuje irská rodina, která by neměla příbuzné v severní Americe nebo Austrálii.

Odpoledne se přesuneme do Corku a prohlédneme si jeho centrum, které se nachází na ostrově uprostřed řeky Lee a hlavně navštívíme i Anglickou tržnici. Tržnici zakrývá krásná georgiánská hala, která byla vystavěna v místě více jak 400 let starého tržiště. Stejně tak jako před stovkami let, i dnes se zde občané setkávají, nakupují a stravují. Na tržnici najdete stánky mnoha zajímavých společností jako je Společnost pravých oliv, Centrum masa nebo Vepřový hřbet. Pozdě odpoledne se vypravíme do Killarney a ubytujeme se v krásném Hotelu Randles, který je jen 5 minut chůze od centra městečka. Tento jedinečný hotel vítá své hosty již od roku 1906. Večeři si vychutnáme v hotelu.

3. noc v hotelu Randles 4* Odkaz na web hotelu

Výjimečný Ring of Kerry se nachází na jihozápadě země, měří 179 km a obkružuje největší poloostrov Iveragh. Do krajiny, kterou budeme v tomto mystickém a nedotčenem regionu projízdět, je vepsáno několik tisíc let dramatické irské historie. Projedeme krajinu od hlubokého lesa až po divoké pobřeží Atlantiku. Dozvíme se více o rašeliništích a zastavíme se na irskou kávu, abychom si užili podmanivou atmosféru malých vesnických hospůdek. Pokud jste někdy přemýšleli o tom, jak jsou trénováni ovčáčtí psi, užijete si jedinečnou návštěvu v Kells Sheep Centre, kde se dozvíte o umění chovu ovcí i s demonstrací (pokud dovolí počasí). Před koncem dne ještě navštívíme Murphy's Pub, kde si mezi sebou zasoutěžíme v „pull-your-own-pint“.

4. noc v hotelu Randles 4*

Elegantní hotel Killarney Randles se nachází 5 minut chůze od centra města Killarney. Hosté mohou relaxovat v 20metrovém bazénu, parní lázni a sauně, zatímco Zen Day Spa nabízí luxusní procedury s použitím řady Flourish Organic.

The Conservatory and the Terraced Gardens se specialitami z mořských plodů nabízí pečlivě připravené menu podávané po celé léto ve venkovní jídelně s výhledem do krajiny. Večeře je také možná v restauraci Fermoy Suite a Chequers.

Ráno se vydáme na sever do hrabství Clare a k Mohérským útesům – přírodní atrakci, která ční do výšky 201 m nad vlny Atlantického oceánu. Útesy z měkké břidlice a pískovce jsou tak nestabilní, že na nich žije jen minimum rostlin a ptáků. Za jasného dne odtud uvidíte Aranské ostrovy, Galwayský záliv a vrcholky Connemary. Po návštěvě útesů se vydáme přes místní vesničky, kde si v některé hospůdce můžete dát oběd, do oblasti tajuplné a záhadné krajiny národního parku Burren. Tento dramatický vápencový kras má rozlohu 259 km2. Zdejší „měsíční krajinu“ v době ledové vymodeloval kontinentální ledovec. Z tohoto důvodu byla oblast Gaely nazvána An Bhoirrean, což znamená Skalnatá země. Ačkoliv se zdá být naprosto nehostinná a bez života, ve skutečnosti ji pokrývá ta nejbohatší irská květena. My se vydáme na unikátní, dvouhodinovou procházku touto krajinou s místním odborníkem Tonym Kirbym, který nám přiblíží nejen místní floru a faunu, ale seznámí nás také s mýty a legendami tohoto kraje. Procházka skončí v místní hospůdce, kde se zahřejeme irskou kávou. Pozdě odpoledne přejedeme do hrabství Galway a ubytujeme se v hotelu v centru města. Galway je živé město s pulzujícím centrem plným obchůdků, restaurací a barů.

5. noc v hotelu The Galmont Hotel and Spa 4* Odkaz na web hotelu

Po snídani v hotelu se vydáme na malé letiště Inverin a krátkým přeletem se dostaneme na Aranské ostrovy. Letadlo je pro 9 osob a vyhlídkový let přes mořskou úžinu trvá jen 15 minut. Přistaneme na největším ostrově Inishmore, který má na délku cca 18 km a 5 km na šířku. Kamenné, zhruba dva metry vysoké zdi protínají nevelký ostrov křížem krážem, obzor občas poruší zřícenina kostela nebo starý keltský kříž a do útesů neustále bijí vlny rozdivočelého oceánu. Vítr dokáže být na ostrovech bez ohledu na roční dobu tak silný, že možná vezmeme zavděk úkrytem za některou ze zdejších kamenných zdí. A těch je na Aranských ostrovech požehnaně. Dohromady prý přes tisíc kilometrů. Podíváme se na nejvýznamnější zdejší památku – pevnost Dun Aengus. Kdy stavba vznikla se přesně neví, snad někdy v průběhu 3. až 2. století před Kristem. Jde o jeden z největších a nejlépe dochovaných prehistorických monumentů v celé Evropě. Pevnost „sedí“ nad více než sto metrů vysokým útesem, který spadá kolmo do moře. Z útesů si můžeme s opatrností užít krásné výhledy na Atlantik. Před zpátečním letem se zastavíme ve vesničce Kilronan, kde bude čas na občerstvení a drobné nákupy.

Odpoledne se přesuneme do Galway a prohlédneme si centrum města s přístavem a budeme mít čas se projít po starých dlážděných uličkách a objevit další skvělou hospůdku s lahodným Guinnessem nebo výbornou whiskey. Z téměř každé hospody se ozývá živá irská muzika. A když se nehraje uvnitř, hraje se venku. K večeři můžete vyzkoušet místní speciality z moře.

6. noc v hotelu The Galmont Hotel and Spa 4*

Hotel nabízí výhled na záliv Galway. Stojí jen 200 metrů od náměstí Eyre. Na místě je oceněná restaurace, wellness Spirit One Spa a fitness klub Energize. Ve wellness centru můžete využít posilovnu, saunu a bazén a dopřát si lázeňské procedury včetně ošetření přípravky značky Elemis. V hotelu jsou k dispozici nejen kompletní lázeňské služby, ale také krytý bazén a health klub.

Stravování je možné v jedné ze 2 hotelových restaurací. V hotelu je bar/lounge, kde si hosté mohou odpočinout s drinkem. V restauraci Marina's se podávají snídaně i večeře. Podnik Coopers Bar & Lounge s terasou u vody nabízí jídla po celý den.

Ráno zamíříme na západ od města Galway a navštívíme rozmanitou krajinu národniho parku Connemara, která je oblíbená díky své nedotčené přírodě plné jezer, bažin a nádherných hor. V parku navštívíme překrásný Kylemore Abbey – benediktinský klášter, který byl založen v areálu hradu Kylemore. Romantický hrad opatřený cimbuřím se nachází na břehu jezera a přístupné je pouze přízemí. Projdeme si zrekonstruované pokoje a seznámíme se s jeho historií. K vidění je zde i krásná viktoriánská zahrada.

Odpoledne přejedeme na východní pobřeží do Dublinu a ubytujeme se v hotelu v centru města. Na večeři si můžeme zajít do některé z irských hospůdek (například do jedné z těch, kde si vaří vlastní pivo) s živou hudbou.

7. noc v Iveagh Garden Hotel 4* Odkaz na web hotelu

Dnes se vydáme na prohlídku Dublinu a první zastávkou bude Trinity College, kterou založila královna Alžběta I. už v roce 1592. Jejímu areálu vévodí velkolepé kolejní budovy, mezi kterými jsou poměrně rozlehlá nádvoří a parky. Knihovna – jedna z nejstarších dochovaných budov university – ukrývá Evangeliář z Kellsu (Book of Kells), který pochází z 8. století. Dopoledne ještě stihneme prohlídku katedrály Svatého Patrika, která působí sama o sobě zvenku velice stroze, ale o to impozantnější má interiér. Spisovatel Jonathan Swift, autor Gulliverových cest, zde působil jako děkan a je mu vyhrazen prostor v jihozápadní části katerdály, kde je take pohřben. Jsou zde umístěny jeho osobní věci, výběr z jeho děl, busta a posmrtná maska.

Na oběd nám Jana doporučí některou z místních restaurací.

Odpoledne se vydáme na Dublinsky hrad, který leží na strategicky významném místě, na soutoku řek Liffey a Poddle. Zajímavé je však to, že zde nenajdete žádné příkopy ani padací mosty. Místo, kde hrad stoji, bylo od pradávna strategicky a kulturně významné; prolíná se zde historie Keltu, Vikingu a Anglo-Normanu. Po prohlídce určitě ještě stihneme minimálně jednu ochutnávku vynikající irské whiskey (Teeling, Liberties nebo Roe + Co Distillery). Restaurace Pigs Ear nás bude večer očekávat s večeří na rozloučenou.

Odlet do Prahy ve 21:00 Přílet do Prahy v 00:15 (4.9.)

Hotel je moderním pojetím tradičního luxusu, je městskou oázou jen pár kroků od ulic Grafton Street a St. Stephen's Green, kam dojdete za 4 minuty. Jen za 15 minut dojdete pěšky k Dublinskému hradu a ulici Temple Bar. Tento hotel v hlavním městě Dublinu, který byl otevřen v únoru 2018, nabízí jednu z nejnižších uhlíkových stop jakéhokoli irského hotelu a je prvním plně udržitelným hotelem v Evropě.

Vychutnejte si lahodné neformální stolování, řemeslné koktejly a nejčerstvější místní suroviny v baru a bistru Elle’s připravené oceněnými kuchaři Restaurace Elle's Bar & Bistro podává snídaně, obědy i večeře.

Rozpočet zahrnuje:

  • Zpáteční letenku Praha – Dublin – Praha
  • Zpáteční let na Aranské ostrovy
  • Všechny poplatky a taxy výše uvedených letů
  • Letištní transfery v Dublinu
  • 7× ubytování ve 2-lůžkových pokojích ve stylových 4* hotelích 6× + 3* hotel 1×
  • 7× snídaně v hotelu
  • 7× večeře
  • Vstupy podle programu (v ceně 175 EUR za osobu)

Tintern Abbey, Waterford Crystal, Queenstown Story, Kells Sheep Centre, Cliffs of Moher, Guided tour of the Burren, Irish Coffee, Transport on Inishmore for tour of the island, Dun Aengus Fort, Kylemore Abbey, Trinity College, St Patrick’s Cat­hedral, Whiskey Distillery with tasting,

  • Transfery luxusním autobusem 12 míst
  • Služby cestovatelky Jany Fischerové po celou dobu pobytu
  • Pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

  • Neuvedené stravování
  • Nápoje mimo plánované ochutnávky uvedené v programu
  • Spropitné
  • Výdaje osobní povahy
  • Cestovní pojištění (možnost příplatku)
  • Pojištění storna výpravy (možnost příplatku)
  • Další položky neuvedené v odstavci „Cena zahrnuje“

Možno přikoupit:

  • Cestovní pojištění ERV pojišťovny – produkt Sbaleno/do Evropy/Za poznáním/bez spoluúčasti na 6 – 10 dní – 430 Kč
  • Cestovní pojištění ERV pojišťovny – produkt Sbaleno/do Evropy/Za poznáním/Senior/bez spoluúčasti na 6. – 10 dní – 690 Kč
  • K cestovnímu pojištění SBALENO/Za poznáním je nyní potřeba pro cesty po Evropě přidat balíček ERV Extra za 349 Kč

Přibližně týden před odjezdem pro vás ověříme, zda je produkt (Za poznáním) platný vč. Covidu nebo bude potřeba změnit na produkt Na Maximum.

  • Pojištění storna zájezdu nyní pouze ve variantě Storno Plus (U varianty STORNO PLUS můžete stornovat i z jiných než zdravotních důvodů. Doporučujeme si přečíst více informací zde , kde jsou důvody storna specifikovány. POZOR – nejedná se o libovolné důvody – například nepříznivá předpověď počasí v destinaci apod.)
  • Jednolůžkový pokoj na vyžádání za příplatek

Další informace:

  • Na výpravu se vydáme, pokud nás bude alespoň 10.
  • Jakékoliv dotazy k výpravě můžete směřovat na organizátora Axamit Travel, Hana Bartušková hana.bartuskova@axamittravel.cz.