Tajemné himálajské království Bhútán bylo cizincům dlouho uzavřené a ani dnes není mnoho lidí, kteří se mohou pochlubit, že ho navštívili. Bhútán je jediná země na světě jejímž státní náboženstvím je tibetský buddhismus. Zatímco v Tibetu je původní kultura utlačovaná čínskou okupací v Nepálu a Indii zase podléhá většinové hinduistické společnosti. Naopak v Bhútánu tibetský buddhismus vzkvétá. Důkazem toho jsou nádherně udržované starobylé chrámy, ohromné klášterní hrady a všudypřítomní mniši v šarlatových rouchách.
Bhútánský král a nově i demokraticky zvolený parlament a vláda dbají na to, aby modernizace a pokrok nepoškodili tradice a zvyky této unikátní země. Proto všude v Bhútánu uvidíme lidi oblečené v tradičních krojích a nádhernou místní architekturu domů s barvitě vymalovanými okny a stupňovitými střechami. Kromě jedinečné kultury se Bhútán může pochlubit nedotčenou a velmi rozmanitou přírodou a krásnými horami. Při severní hranici se tyčí hned několik majestátních sedmitisícovek jako posvátná hora Jomolhari nebo Gangkhar Puensum, který je nejvyšší horou v Bhútánu a zároveň nejvyšším štítem, který dosud nebyl pokořen horolezci.
Na začátku cesty též uvidíme Káthmándú, himálajskou metropoli Nepálu, která si i přes překotný rozvoj zachovala charakter, který v minulosti mnoha cestovatelům učaroval. Po několik dní se budeme seznamovat s komplikovanou kulturou Káthmándského údolí, která byla formována koexistencí Buddhismu a Hinduismu. Památky v Káthmándském údolí, jež jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO, nezaujmou sice rozměry, ale neuvěřitelným citem pro detail a proporce.
Foto: Michal Thoma
Foto: Michal Thoma
Po příletu do Nepálu a vízových formalitách se přesuneme do turistické čtvrti Thamel a ubytujeme se. Odpoledne či v podvečer se vypravíme na stúpu Svajambhúnáth tyčící se na kopci nad městem. Výšlap po starobylém schodišti a vyhlídka na životem pulzující město. Program zavísí na čase příletu.
1. nocleh
Foto: Michal Thoma
Ráno máme možnost absolvovat vyhlídkový let k Mt. Everestu. Dále dojedeme do města Pátan, které dřív bylo též nezávislým královstvím, podobně jako Bhaktapur a Káthmándú. Místní architektura patří k nejlepším ukázkám umu starých Nepálců. Ne nadarmo se Pátanu říkalo též Lalitpur – město umění. Muzeum postavené v královském paláci má nejlepší expozicí nepálského umění v zemi. Po obědě navštívíme královské náměstí v Káthmádnú. Zde máme možnost nakoupit skvělý nepálský čaj, pěstovaný v přímém sousedství slavného indického Dárdžilingu a taky vidět živoucí bohyni Kumárí, malou holčičku, do níž se vtělila mocná bohyně a patronka nepálských panovníků. Závěrečná večeře a kulturní přesdstavení ve vyhlášené restauraci Nepali Chulo.
2. nocleh
Foto: Michal Thoma
Přistání v údolí Paro, které leží ve výšce 2400 metrů, je zážitek, na který se jen tak nezapomíná! Po přistání v Paro navštívíme Národní Muzeum v hradní hlásce a hrad Rinpung dzong, kde se točil film Malý Buddha. K večeru navštívíme chrám Kiychu lhakhag.
3.nocleh
Foto: Michal Thoma
Ráno vyrazíme na sever údolí Paro, nejdříve k hradu Drukyel dzong. Za dobrého počasí je odsud vidět vrchol posvátné hory Jomolhari. Následně se přesuneme pod ikonickou pamtáku, chrám Tygří hnízdo. Svatyně na strmém útesu byla postavena v 17. století na místě, kde prý meditoval světec a mág Guru Padmasambháva. Výstup k Tygřímu hnízdu a zpět zabere asi 5 hodin a je jedním z vrcholů návštěvy Bhútánu. Přesun do Thimphu se zastávkou u tradičního mostu Tashog lhakhang, postaveného s pomocí starobylých železných řetězů. Další program dle času.
4. nocleh
Foto: Michal Thoma
Vyhlídka na město od gigantické sochy Buddhy, která je nejvyšší v Jižní Asii. Památeční čhörten v centru města, obležený věřícími. Procházka městem kolem policisty řízené křižovatky. Thimphu je jediné hlavní město na světě bez semaforu! Signalizace dopravních policistů připomíná vystoupení mima. Navštívíme i oboru, kde je chováno národní zvíře Bhútánu, takin. Prohlédneme si i manufakturu ručního papíru. Přesun do Wangude přes průsmyk Dochu-la. Za dobrého počasí vyhlídka na hradbu himálajských štítů na severu země.
5. nocleh
Foto: Gertruda Weberová
Ráno nás čeká další pěší výlet (2 hodiny) k nádhernému chrámu Khamsum lhakhang, z jehož střechy je zcela mimořádný výhled na okolní rýžová políčka. Následně Punkhu, která dřív sloužila jako zimní sídlo panovníka. Odpoledne výlet k malému chrámu na kopci tvaru ženského ňadra, který je zasvěcený populárnímu světci Drukpovi Künlejemu. Ten v 16. století šířil buddhistickou víru za pomoci nezřízeného pití alkoholu, zpěvu a nespoutaného sexuálního chování. Návštěva chrámu prý pomáhá neplodným párům s početím. Přesun do ledovcového údolí Gangtey.
6. nocleh
Foto: Michal Thoma
Ráno se přesuneme k buddhistickému chrámu v údolí. Zde pro nás bude připraven cca 4 hodinový program zahrnující tradiční tance v maskách, která jsou alegoriemi na buddhistické učení případně připomínají dávné činy buddhistických světců. Nasledně se přesuneme do kláštera Gagntey, který je historicky významným centrem údolí. Procházka nádherným údolím Phobjika. Výlet nedotčenou přírodou zakončíme v návštěvnickém centru s expozicí o jeřábech a místní fauně a flóře (2 hod). Poté návrat do stejného hotelu.
7. nocleh
Foto: Michal Thoma
Ráno přesun do Trongsy se zastávkou u buddhistické stúpy Chendebji, která byla postavená podle vzoru stúpy Bódnáth v Káthmándú. Prohlídka hradu Trongsa, který je rodovým lénem bhútánské královské rodiny. V hradní hlásce zvané Ta dzong též navštívíme muzeum bhútánské monarchie. Odpoledne přesun do Jakaru.
8. nocleh
Foto: Michal Thoma
V Jakaru navštívíme místní hrad a jeden ze dvou nejstarších chrámů v Bhútánu (7.století), který dle legendy k zemi přišpendluje koleno zlé gigantické démonky. Prohlédneme si též chrámový komplex Kurjey a na malebném místě u řeky si dáme oběd v piknikovém stylu. Zde nás čeká turnaj místní hry „khuru“– házení velkými šipkami na vzdálenost 30 metrů. Místní bhútnáské družstvo nás hru nejdříve naučí, abychom se s nimi mohli utkat. Turnaj je spojený s kulturním tanečním programem. Následně se přesuneme přes houpající se provazový most k ještě jednomu chrámečku, v němž se nám nabízí možnost smazat všechny životní hříchy… Prohlídka minipivovaru Červená panda a ochutnávka tohoto originálního piva, které zde vaří v Bhútánu usazený Švýcar. Večer návštěva svérázné taneční zábavy, kde je zase možné nějaké „hříchy“ získat.
9. nocleh
Foto: Michal Thoma
Okres Bumthang bývá nazýván historickým a kulturním srdcem Bhútánu. Tento den se vydáme do údolí Tang, které je spojené s důležitou postavou bhútánské historie, Pemou Lingpou. Ten v patnáctém století objevil posvátné spisy, ukryté v Bhútánu Guru Padmasambhávou, zakladatelem tibetského buddhismu. Stal se tak nejvýznamnějším, v Bhútánu narozeným buddhistickým světcem a věrozvěstem. Kromě takzvaného „hořícího jezírka“ – hluboké tůně, v níž posvátné spisy údajně objevil, navštívíme i aristokratický palác Ugyen Choling, v němž se nachází muzeum dokumentující život v Bhútánu před příchodem modernizace. Podíváme se též do ženského kláštera a absolvujeme příjemnou procházku k modernímu, leč zajímavému chrámu Zangtopelri lhakhang.
10. nocleh
Foto: Michal Thoma
Tento den se letecky přesuneme zpět do Paro. Půlhodinový přelet nabízí úžasné výhledy na sedmitisícovky, které lemují severní hranici Bhútánu. Uvidíme posvátnou horu Jomolhari (7326 m) a také Gangkhar Puensum (7540 m), nejvyššího horu Bhútánu, která je zároveň nejvyšším vrcholem na světě, který dosud nebyl zdolán horolezci. Cestu završíme zkouškou bhútánského oděvu. Pozdní odpoledne volno ve městě na nákup suvenýrů a odpočinek.
11. nocleh
Foto: Michal Thoma
Po přistání v Káthmándú a všech imigračních formalitách se přesuneme do Bhaktapuru, zachovalého středověkého města, v němž budeme jednu noc spát. Po ubytování nás čeká procházka pohádkovým městem připomínajícím muzeum pod širým nebem. Program zavisí na času příletu.
12. nocleh
Přes den navštívíme spaloviště zesnulých Pašupatináth a gigantickou stúpu Bódnáth. Následně přesun na letiště a odlet domů.
13. nocleh v letadle
Přílet domů