Baltské ostrovy patří rozhodně mezi místa, která se trvale zapsala do mého srdce. Prožil jsem tam mnoho nezapomenutelných zážitků, o které se s Vámi zkouším podělit na společných cestách. Po loňské cestě na Rujánu, Bornholm a Öland, se nyní vydáváme ještě dále od domova – na švédský Gotland a finsko-švédské Alandské ostrovy. Opět vás tedy zvu na výpravu rozmanitou krajinou s pozoruhodnou historií, jejíž stopy budeme objevovat na každém kroku. Uprostřed Baltského moře navštívíme bájnou zemi Gótů – největší švédský ostrov Gotland, jeho bílé pláže s otisky pravěkých zvířat v kamenech a pitoreskními skalními útvary, středověké hanzovní město Visby, chráněné dnes UNESCO jako světové kulturní dědictví, a hlavně nádherné a unikátní kostely, kterých se tu zachovalo přes devadesát. Přes švédskou pevninu se pak vydáme na další námořní plavbu až do podivuhodného kraje Alandských ostrovů, ostrůvků a ostrůvečků. Zkusíme ověřit, jestli stále ještě platí, že je to jedno z nejlepších míst pro život na této planetě a nakonec doplujeme na nejvzdálenější součást tohoto souostroví – ostrůvek Kökar se zvláštní svébytnou kulturou a atmosférou. Naše cesta není pro adrenalinové sportovce ani pro lovce senzací. Je pro citlivé duše, schopné rozeznávat zvláštní odstíny severského světla a vnímat jemné odlišnosti způsobů života a chování ostrovanů od naší suchozemské každodennosti.
![]() |
Hledáme cestovatelku pro doobsazení dvoulůžkového pokoje. |
Cesta doprostřed Baltského moře je dlouhá. Budeme si ji zpříjemňovat vyprávěním, filmy a zastávkami. Z Prahy se vydáme na Rujanu, kde v hotelu v městečku Greifswald přespíme první noc, než se pustíme na moře. Ze Sassnitzu přeplujeme trajektem do švédského přístavu Trelleborg a odtud se rozjedeme podél švédského pobřeží do Kalmaru, kde nás bude čekat nejen druhý nocleh, ale i překvapení. Konečně třetího dne doplujeme na velké zaoceánské lodi do slovutného středověkého přístavu ve městě Visby, metropoli ostrova Gotland a tam se ubytujeme.
Naši prohlídku Gotlandu začneme výletem na jih ostrova až k majáku Hoburgen a unikátním skalním útvarům tamější přírodní rezervace. Po cestě se ovšem budeme často zastavovat a navštěvovat unikátní středověké kostely, prohlížet si jejich pitoreskní nástěnné malby, které byly v době po reformaci většinou zamalovány a objeveny a zrestaurovány teprve v nedávné době. Prohlédneme si také různé památky z nejstaršího období osídlení ostrova, kamenné mohyly v Uggarde, menhiry, kamenné lodi. Než se vrátíme do hlavního města, navštívíme malebnou rybářskou vesničku a necháme se okouzlit zvláštním gotlandským světlem, které inspirovalo mnoho malířů či filmařů.
Gotland je skutečným ostrovem pokladů. Přesvědčíme se o tom především v muzeu takzvaných „obrazových kamenů“, na které si obyvatelé ve vikingské době psali a kreslili svou historii. Každý měsíc tu dnes archeologové nacházejí nové a nové příklady této podivuhodné tvořivosti. Projdeme si město Visby, jeho přístav a staré hradby a zjistíme, proč je dnes tento architektonický klenot zapsán mezi světové kulturní dědictví UNESCO. Tento den zakončíme malým výletem do blízkého městečka Roma.
Pomalou jízdou na sever ostrova s množstvím zastávek u kostelů či jiných zajímavostí se dopravíme až k malému přívozu na ostrov Farö, který by měl být vyvrcholením první části naší severské cesty. Nejen proto, že tu donedávna žil a natáčel slavný švédský filmový režisér Ingmar Bergman, ale především pro nádhernou atmosféru celého ostrova. Na jeho špičce spatříme nejvyšší gotlandský maják a nedaleko fascinující skalní útvary zvané rauky, připomínající sochy na Velikonočním ostrově. Projdeme se po bílé pláži po kamenech se zvláštními otisky pravěkých živočichů a vrátíme se do civilizace.
Brzy ráno se vydáme opět na moře a trajektem z Visby do Nynärshamnu a po průjezdu Stockholmem nasedneme na další loď v přístavu Kappelskär, která nás pozdě večer dopraví na Alandské ostrovy do jediného a hlavního města Mariehamn, kde se ubytujeme na další dny.
Ráno podnikneme výlet na ostrov Eckerö, kde navštívíme poštovní muzeum ve vesničce Storby a dozvíme se, proč alandští rybáři nechodili na vojnu. Prohlédneme si romantická zákoutí ostrova, přístav Käringsunda pláž u vesničky Torp a vrátíme se do hlavního města. Odpoledne navštívíme námořní muzeum v Mariehamnu, abychom zjistili, proč jsou obyvatelé ostrovů tak bohatí a šťastní.
Výlet lodí na jeden z nejvzdálenějších ostrovů alandského souostroví Kökar, kam když se chcete doplavit, musíte obeplout desítky menších ostrovů a ostrůvků, včetně nejméně obydleného finského okresu na ostrově Sottunga. Kökar sám má kolem tří set obyvatel. Když se seznámíme s místní zvláštní přírodou a nenapodobitelnou atmosférou tamější krajiny, prohlédneme si navíc zdejší originální muzeum a jedno z nejstarších prehistorických sídlišť ve Skandinávii. Přes ostrovy Lumparland a Lemland se vrátíme zpět do hlavního města. Ostrov Kökar má být skutečným vrcholem tohoto našeho baltského putování.
Tento den nás čeká pouť hlavním alandským ostrovem a navštívíme všelijaká tajemná místa a zákoutí. Kostel svaté Panny Marie v Saltviku, snad nejstarší nejen na ostrově, ale i v celém Finsku, bohatě vyzdobený středověkými malbami, středověké sídlo Kastelholm s místním skanzenem a vězením a konečně zříceniny legendární ruské pevnosti Bomarsund a malý ostrůvek Prästö se hřbitůvkem všech náboženství. K večeru se vrátíme do Mariehamnu do hotelu.
Trajektem se přepravíme z Mariehamnu do švédského přístavu Kappelskär odtud opět po silnici do Stockholmu – část skupiny se ubytuje v hotelu ve Stockholmu a následující den odletí do Prahy. Zbytek pokračuje autobusem do České republiky, kam dorazí příštího dne zhruba v dopoledních hodinách.