Nová cestopisná publikace manželů Klempířových: GRÓNSKO - Ostrov splněné touhy

Autor: Alena a Jaroslav Klempířovi

K edičnímu plánu Olympie patřily od založení edice cestopisných publikací, ať už šlo o cestopisy výpravné nebo obrazové. Nyní, po několika letech přestávky, se k tomuto literárnímu žánru opět vracíme, a to vskutku ojedinělou publikací od Aleny a Jaroslava Klempířových.

Manželé Klempířovi - novináři žíjící v Grónsku již řadu let, objevují pro české čtenáře cestopisných časopisů krásy tohoto vzdáleného kraje ledu, stejně jako jeho historii a zvyky místních lidí, o nichž toho u nás víme opravdu velice málo. Vždyť Grónsko všichni známe pouze jako území patřící k Dánsku, které tvoří led a omýlají studené vody atlantského oceánu. Jediné, s čím si pak tento největší ostrov světa spojujeme, jsou Eskymáci se svými iglů, tedy příbytky ze zmrzlého sněhu.

V knize GRÓNSKO - Ostrov splněné touhy přináší autoři zcela jiný pohled na místní obyvatele a jejich život. Již dávno neplatí to, co u nás spojujeme se životem Eskymáků. Moderní města, infrastruktura, přístup na internet, vytápěné domy. Grónsko je ve skutečnosti na stejné úrovni, jako kterýkoli stát v Evropě.

Zajímavé jsou kapitoly, ve kterých je líčena historie ostrova, profily jednotlivých badatelů a výzkumníků, stejně jako nevšední vliv našich krajanů z Moravy - Moravských bratrů. Jistě vás zaujme také nevšední vyprávění o místních zvycích, o Grónsku v době války a o kulturním dění, které se může zdát až neuvěřitelné vzhledem k odlehlosti tohoto krásného místa.

Klempířovi přinášejí českým čtenářům nevšední pohled na nevšední místo na světě, exkurz do historie, kultury a života místních obyvatel, procházku po neobvyklé krajině, která vás překvapí nečekanou rozmanitostí a krásou. Zapomeňte na představu ledově chladného ostrova, kde přežívají pouze domorodci v kožešinách, tažní psi a lední medvědi. Grónsko je úplně jiné, než jaké byste je čekali. A právě o tom je tato kniha, ojedinělá publikace obsahující desítky fotografií, rozčleněná do mnoha zajímavých kapitol. O tom je GRÓNSKO - Ostrov splněné touhy.

Kniha vychází v září 2014, předpokládaná cena je 349 Kč.

  • Alena a Jaroslav Klempířovi
  • 9.9.2014
  • Komentáře

Komentáře

Buďte první kdo tento článek komentuje

Komentář ke článku

Článek mohou komentovat pouze přihlásení uživatelé.