Japonsko na západě (Čech) s Robinem Heřmanem

Termín: 26.9.2020 - 28.9.2020
Počet volných míst: 0
Rozpočet: 16 900 Kč

Tak sakury v Japonsku letos odkvetly bez nás. Asi bez nás zrudnou i javory. Jelínci posmutněle bloudí opuštěným narským parkem a sličné maiko se dennodenně češou, aniž by jejich účes spatřil jediný zákazník. „Snad na nás úplně nezapomenou“, říkají si s povzdechem a možná rukávem brokátového kimona i setřou slzu. Pokud se vám včera zdálo něco podobného, je nejvyšší čas vydat se do Japonska! A jestli pořád nemůžeme jen tak sednout do letadla, zkusme hledat Japonsko tady v Čechách. Jak je našim dobrým zvykem, zapojíme do hledání všechny smysly. Čekají nás tři pohodové dny, kdy na Japonsko budeme vzpomínat při jídle i v lázních, při kaligrafii, hudbě, divadle, lukostřelbě či meditaci v kamenné zahradě. Ale hlavně při povídání se spoustou unikátních lidí, kteří jsou živými mosty mezi našimi kulturami. A kam že se vlastně chystáme?

Do Japonska je paradoxně nejblíž ze Západních Čech. Plzeň bylo vůbec první město v Československu, které mělo svého partnera v Japonsku a plzeňský Panasonic byl v polovině devadesátých let první japonskou továrnou u nás. A pak to šlo ráz na ráz, dokonce i Plzeňská filharmonie měla svého času japonského šéfdirigenta – a konec konců japonského majitele má dnes i Plzeňský Prazdroj. Když byla v roce 2015 Plzeň evropským hlavním městem kultury, projekt nazvaný Japan Fest byl jedním z jeho klíčových pilířů. Navázal na tradici, která je delší a bohatší, než by asi většinu lidí napadlo. Její kořeny sahají až do 19. století, a jednou z jejích tváří je i hraběnka Mitsuko Coudenhove-Calergi (1874–1941), snad vůbec první Japonka provdaná do ciziny, která většinu života strávila právě v západních Čechách…

Itinerář výpravy

Putování začne v Plzni – a stejně jako při našich klasických výpravách nás do Japonska přenese žaludek. Budeme hosty v nejlepší japonské restauraci v kraji.

V Plzni se minimálně dvě desetiletí systematicky vyučovala japonská kaligrafie. Z partnerského města Takasaki sem na dílny pro veřejnost i přednášky na grafických školách několikrát přicestoval i slavný mistr Júsai Kobajaši (1936–2018) a „svým Plzeňanům“ dokonce odkázal unikátní kolekci svých kaligrafických děl. Ta bude letos v září, u příležitosti 30. výročí partnerství mezi oběma městy, k vidění v Galerii Jiřího Trnky. A pokud nevěříte, že kaligrafie je možno nejen vidět, ale i slyšet, tak se o tom sami přesvědčte při naši speciální prohlídce, spojené s recitálem Vlastislava Matouška, hráče na bambusovou flétnu šakuhači a hudebního skladatele, hluboce ovlivněného Japonskem a jeho duchovními tradicemi.

Lázně si v Japonsku zamiluje snad každý. I Plzeňané po pravých japonských lázních toužili, i přes usilovné hledání však na katastru města nenarazili na žádný termální pramen. Podobně jako Japonci při přebírání inspirace z Číny si ale dokázali poradit po svém. V areálu pivovaru Purkmistr vznikly vynikající pivní lázně, kde budeme nejen relaxovat, ale také si dopovíme, co jsme nestihli v poledne. A v pivovaru samozřejmě také přespíme.

Před dvaceti lety byla přímo pod zámkem Kozel ve Šťáhlavicích otevřena Bezejmenná čajovna, která se velice rychle stala Mekkou nejen čajistů, ale i všech milovníků nezávislé východoasijské kultury. Do čajovny samé i na přilehlý zámek se začali sjíždět pozoruhodní hosté – od slovutných profesorů, duchovních či mistrů tradičních japonských disciplín až po nonkonformní undergroundové umělce či pronásledované čínské autory. Charismatickým hostitelem jim všem byl, je a i nám bude majitel čajovny Ivo Hucl, pozoruhodný básník, respektovaný hybatel alternativní kulturní scény a velký milovník Japonska.

Harmonicky propojený prostor čajovny s prvotřídním gastronomickým i klubovým zázemím, anglického parku s poetickou scenérií a klasicistního zámku s neokázalou noblesou nám poskytne za každého počasí ideální zázemí pro bezpočet aktivit. Namátkou jmenujme rituální lukostřelbu kjúdó, dílny tradičních výtvarných disciplín či unikátní japonské divadelní představení, u něhož se však nemusíte bát žádné jazykové bariéry. Všichni aktéři se s námi podělí nejen o své umění (vše, co půjde, si budete moct i sami vyzkoušet), ale při neformálním povídání nad miskou čaje či sklenkou vína i o své jedinečné životní zkušenosti s propojováním dvou odlišných kulturních světů.

Příjemně znaveni skulíme se tentokrát do venkovských postýlek na nedaleké farmě Moulisových

Informace o Japonském divadle

Existuje mnoho projektů, ve kterých je vazba na Japonsko patrná na první pohled – u jiných bych nás to však ani ve snu nenapadlo. Typickým příkladem je projekt Pan-Evropské unie. Jeho autorem je Richard Coudenhove-Calergi (1894–1972), syn rakouského diplomata a Japonky Mitsuko Aoyama, který vyrůstal na zámku v Poběžovicích. Poté, co shlédneme filmový dokument o Mitsuko, vydáme se nejprve na zámek do Horšovského Týna, kde navštívíme speciální expozici věnovanou této pozoruhodné japonské hraběnce. Po obědě ve stínu zámku zamíříme do Poběžovic, kde Mitsuko strávila největší (a zřejmě i nejsmutnější) část svého života. Navzdory příspěvkům japonských dárců je zámek stále zchátralý a prakticky nepřístupný, ve slušném stavu je však zámecký park, kde (rovněž z japonských prostředků) nedávno vyrostla autentická kamenná japonská zahrada, která má Mitsuko alespoň po smrti připomínat její původní domov. Nebude-li Vám to proti mysli, připojte se prosím k miniaturní ekumenické liturgii za spásu nešťastné hraběnčiny duše, kterou bychom rádi na tomto místě uskutečnili. Pokud bude čas a slušné počasí, zastavili bychom se ještě u kláštera v Pivoni, který býval hraběnčiným letním sídlem a měl podobně pohnuté osudy jako ona sama.

Tou dobou už se ale asi začne připozdívat a nezbude nám, než se přes Plzeň vrátit zpátky domů. Už cestou se ale určitě začneme těšit na to, že příští rok už bude vše zase při starém a my se budeme moci společně vypravit do opravdového Japonska!

Rozpočet zahrnuje:

  • 1× ubytování ve 2-lůžkových pokojích – Hotel Purkmistr, Plzeň se snídaní
  • 1× ubytování v apartmánech – Farma Moulisových se snídaní
  • oběd v restauraci Zeke bez nápojů
  • vstupné do Galerie Jiřího Trnky na výstavu japonské kaligrafie
  • soukromý recitál Vlastislava Matouška v galerii Jiřího Trnky
  • 1× pivní koupel v lázních Purkmistr
  • vstup do wellness v hotelu Purkmistr
  • celodenní program a aktivity na zámku Kozel (lukostřelba, japonské divadlo, dílny tradičních výtvarných disciplín)
  • oběd a večeře v Bezejmenné čajovně bez nápojů
  • vstupné do zámku Horšovský Týn
  • privátní transfer z Prahy do Plzně (možnost využití individuální dopravy a ponechání vozidla v Plzni v parkovacím domě)
  • transfer z Poběžovic do Prahy přes Plzeň (možnost vyzvednutí osobních vozidel)
  • potřebné transfery v průběhu programu
  • doprovod japanologa Robina Shōen Heřmana
  • pojištění zájezdu dle zákona 159/99 Sb.

Rozpočet nezahrnuje:

  • parkování vlastního vozidla v Plzni (v případě využití individuální dopravy)
  • neuvedené stravování
  • nápoje
  • výdaje osobní povahy
  • pojištění storna (možnost příplatku)
  • další položky neuvedené v odstavci „Cena zahrnuje“

Možno přikoupit:

  • jednolůžkový pokoj – na vyžádání
  • pojištění storna cesty nově OD DUBNA 2019 VE DVOU VARIANTÁCH – ZÁKLADNÍ A STORNO PLUS (spoluúčast 0–20%)  – podle varianty – doporučujeme přečíst odkaz: https://www.ervpojistovna.cz/…orna-zajezdu

Další informace:

  • předpokládaný počet účastníků akce: přibližně 15 osob.
  • zájezd se uskuteční při min. počtu 12 osob. Potvrzení realizace akce obdržíte do 30.7.2020.
  • program může být pozměněn či upraven podle aktuálního počasí či dalších okolností.
  • jakékoli dotazy k akci můžete směřovat na: andrea.ticha@axamit.czwww.axamittravel.cz